Havarijní instalatérský servis vám může nastínit, na co si dávat pozor

Co byste měli občas kontrolovat a sledovat, abyste předcházeli nepříjemnostem, úrazům a škodám na majetku, hovoříme-li o instalatérských záležitostech?

Vodoměr

Jedna z prvních věcí v domě, kterou byste měli občas zkontrolovat. Nic vám neudělá, když se zajdete alespoň jednou za týden podívat do sklepa na stav vody, a porovnáte-li jej se svou předchozí obvyklou spotřebou. Bude-li výrazně vyšší z neopodstatněných důvodů (víte, že jste se sprchovali a myli nádobí a prali v pračce jako obvykle), zpozorněte, protože to může být varovný signál, že vám někde protéká voda. Může to být třeba ve sklepě, kam často nechodíte, nebo v garáži, v dřevníku, v kůlně nebo na terase. Naštěstí se takové úniky vody dají snadno odhalit pomocí speciálních metod, které mají k dispozici profesionální instalatéři.

vodovodní baterie

Úniky plynu

Zemní plyn je zcela bez zápachu a bez barvy a jeho zápach způsobují speciální aromatické látky, které se do něj přidávají. Je to pochopitelně záměr, aby lidský citlivý čich zaznamenal již velmi slabou koncentraci úniku plynu, a mohl včas zareagovat. Zemní plyn je velmi výbušný, podobně jako propan-butan, i když má menší výhřevnost, ovšem nahromadí-li se ve větší koncentraci, je to třaskavina, která dokáže zdemolovat celý rodinný dům. Nenechávejte nic náhodě, a jakmile někde ucítíte plyn, klidně volejte havarijní servis, a třeba i o půlnoci. Nikdo vám za to nevynadá, spíš naopak.

instalatérské nářadí

Topnou soustavu

Když vám praskne topení, je to velká nepříjemnost zejména v zimě, v průběhu topné sezóny, ale také třeba v létě, jestliže vám nemrznoucí směs z radiátoru odteče na koberec a potřísní jej černým šmírem, který mnohdy nejde vyčistit. Proto byste měli občas zkontrolovat stav topné soustavy alespoň vizuálně, a vhodné je nechat topení vyčistit zevnitř od různých úsad, které snižují jeho výkon. Instalatéři vám poradí, jak si v takových situacích počínat.