Poznejte krásu Jeseníků

Česká republika se může pochlubit mnoha překrásnými přírodními úkazy, které lákají statisíce turistů z celého světa. Lidé k nám putují nejen za historickými skvosty, hrady a zámky, hradními zříceninami a městskými památkovými rezervacemi, ale také obdivují horské reliéfy, které nelze nikde jinde spatřit. Naše země má v tomto směru velké štěstí, obklopuje ji téměř v plné délce pás příhraničních hor a na severu Moravy je to Hrubý Jeseník.

stezka Bílá Opava

Hrubý Jeseník s nejvyšší horou Moravy Pradědem dominuje oblasti mnoha desítek kilometrů čtverečních nejen svou nadmořskou výškou, ale i přírodními zajímavostmi. Některé z nich bychom si tu mohli připomenout, což by se vám mohlo hodit, kdybyste se rozhodli zajistit pobyt přímo v centru dění, například formou ubytování v Malé Morávce.

krása Jeseníků

Stezkou Bílé Opavy – je známo, že lidé, kteří žijí přímo v Opavě, kudy říčka Opava protéká, se velmi rádi prochází po jejím horním toku až téměř přímo od pramene. Řeka Opava vzniká soutokem Bílé a Černé Opavy ve Vrbně pod Pradědem, přičemž pramen Černé Opavy najdete nedaleko Zlatých Hor a pramen Bílé Opavy vyvěrá jen pár stovek metrů pod vrcholem Pradědu. Nedaleko odtud pod chatou Barborka je začátek Naučné stezky Bílá Opava a ta vás povede podél řeky přes vodopády až do Karlovy Studánky.

V Karlově Studánce se na okamžik zastavte a prohlédněte si lázeňský komplex Slezský dům z počátku dvacátého století, kde byl natáčen film „S tebou mě baví svět“. Zároveň tu můžete ochutnat minerální vodu z pramenu Petr, který vyvěrá od Slezského domu přímo naproti přes silnici. Pramen je po celý rok volně přístupný.

A budete-li mít čas i náladu, doporučit bychom vám mohli i rašeliniště Rejvíz, které patří k nejkrásnějším místům v Jeseníkách. Je zde vybudována Naučná stezka Rejvíz v blízkosti Velkého mechového jezírka a nedaleko odtud se také nachází Lyžařské muzeum a muzeum Tkalcovna.