Revize elektroinstalace předchází požárům i úrazům elektrickým proudem

Přesvědčovat pracně někoho, aby si nechal revidovat elektroinstalaci, je zbytečné, protože každý dobře ví, že i drobná závada může vést ke smrtelnému úrazu nebo k požáru. Jsou to dva jasné argumenty, které nelze vyvrátit. Tito lidé se možná domnívají, že pravděpodobnost takovéto události je natolik nízká, že nemá význam se tím vůbec zabývat, ale toto je podobná teorie, jako při srovnávání letecké dopravy se silniční. Na silnicích denně umírají ve světě stovky, možná tisíce lidí, zatímco v letadlech jich rozhodně není tolik, ale pokud se vyskytne technická závada na vozidle (a nejde o chybu řidiče), většinou lze bezpečně zastavit a vůz odstavit mimo silnici, jenže u závažných technických závad na letadle nemůžete letadlo zastavit u krajnice a počkat, až vás odtáhne odtahová služba. Zřícení letadla obvykle končí katastrofou a stejně tak elektrický zkrat či obnažená izolace na kabeláži ve vaší domácnosti.

revize elekroinstalace

Revizní elektrikáři se denně potýkají s různými problémy, které v bytech či rodinných domech odhalují. Některé jsou drobné a lze je odstranit ihned, jiné vyžadují robustnější nápravu. Značným problémem bývá zejména staré hliníkové vedení, jehož životnost je již dávno za zenitem, ale to neznamená, že nové rozvody v mědi budou bez zcela závad. Může se tu objevit povolený šroub v zásuvce či rozvodné krabici, což může vést ke vzniku elektrického výboje a následnému požáru.

hasiči při zásahu

Závady se mohou vyskytnout i na spotřebičích a některé z vás možná překvapí i přetížená prodlužovací šňůra, ačkoli se jedná o šestnáctiampérový kabel, certifikovaný a zakoupený docela nedávno. Mnozí lidé si myslí, že mohou na prodlužovačku připojit, co je napadne, a není nic neobvyklého, pokud někdo na jednu šňůru připojí další dvě šňůry, s celkem patnácti zásuvkami, a do každé z nich napojí spotřebič s vyšším odběrem, např. v dílně. Že si takový borec zahrává s ohněm, je jisté, a pokud oheň opravdu vzplane, nepochybně uvítá, až se konečně před jeho domem objeví hasičské vozy a zachrání alespoň dům, když už je v plamenech celá garáž, dílna a přistavěná kůlna. Cena revize elektroinstalace v Praze rozhodně není tak vysoká, jako škoda, kterou plameny způsobí.