Kdyby to Edison viděl…


Byly doby, kdy jsme si v naší zemi s energiemi hlavu moc nelámali. Jistě, tyto byly v poměru k našim příjmům za dob minula poměrně drahé, ale vlastně dostupné, protože se ušetřilo na lecčem jiném. Od Sovětského svazu jsme dostávali údajně levnou ropu a plyn, čímž si náš velký bratr kupoval nás své malé otroky, elektřina byla rovněž levná, protože se nedbalo na ekologii ani nic jiného a její láce měla upokojit ožebračený národ, a tak jsme si s nějakými úsporami nedělali těžkou hlavu.

Ale ty doby jsou dávno pryč. Stejně jako doby, kdy u nás kraloval Edisonův patent, docela obyčejná žárovka, než nám ji mocní tohoto světa zakázali používat dříve, než jsme stačili zjistit, že se nám podobné zdroje světla nevyplácí.

solární antény

A kdyby dnes Edison viděl, kam jsme to dopracovali, možná by se s leckterým ze svých objevů vůbec nepáral a vykašlal by se na něj, věda, že bude pro naše současníky často přehnaně drahý.

Dnes už je prostě třeba elektřina drahá a stále dražší. A dávno už se zapomnělo třeba i na sliby našich politiků, kteří kdysi říkali dejme tomu to, že my Jihočeši budeme mít za to, že u nás strpíme Temelín, elektřinu levnější než ostatní části naší země. Což se nikdy nestalo. A dnes lovíme stále hlouběji v peněžence všichni, všichni, kdo elektřinou svítíme, topíme nebo na ní vaříme.

zmoklé panely

Proud je pořád dražší, stejně jako jiné druhy energie. A kdekoho z nás může nad těmi rostoucími cenami trefit šlak. Ovšem vcelku zbytečně. Protože je lepší hledat řešení, než jenom běsnit nebo si zoufat.

A existuje řešení, jak za elektřinu neplatit moc nebo třeba také vůbec nic? Existuje. Existuje přece fotovoltaika Olomouc, a díky té si můžeme vyrábět elektřinu i my sami, bez závislosti na energetických gigantech, s využitím docela banálního slunečního svitu.

Stačí se zaopatřit příslušnými zařízeními, https://slovnik.seznam.cz/cz-en/%3Fq%3Dza%25C5%2599%25C3%25ADzen%25C3%25AD a rázem může zmizet stres z rostoucích cen elektřiny. Protože ta ze slunečního svitu je zadarmo. A to nám žádná energetická společnost nikdy nenabídne.