Nestyďte se vyjet ven s růžovým kočárkem

Řadíte se k všímavým lidem? Pak vám možná neuniklo, že se pomalu, ale jistě začínají vytrácet zářivé pastelové barvy z mnoha druhů výrobků. Týká se to například oblečení, nábytku, domácích spotřebičů, elektroniky, výpočetní techniky, automobilů, ale i dětských kočárků. Poměrně často se stává, že v obchodech narazíte v nabídce zejména na převahu černé, šedé, tmavě modré, hnědé, tmavě zelené, a spíše výjimečně bílé, a pokud se někde objeví červená a žlutá, tak v kombinaci s černou.

růžový kočárek

Tato zdánlivá maličkost má však značný vliv na lidskou psychiku. Je známo, že čím více ponuré barvy kolem sebe máme, tím častěji se stáváme pacienty psychologů a psychiatrů, protože míváme silnější sklony k depresím, úzkostným stavům, a dokonce ke schizofrenii, apatii a agresivitě. Přitom pastelové barvy jsou přirozenou součástí přírody, a jistě by se vám nelíbilo darovat vaší přítelkyni k narozeninám pugét rozkvetlých šedých růží nebo černých chryzantém či slunečnic.

miminko v kočárku

Jestliže si uvědomíme, že absence barev ve výrobní sféře ovlivňuje myšlení a psychiku nás, dospělých, musí nám být jasné, že mnohem silnější dopad to bude mít na děti, a zejména na kojence a batolata. Pokud je budeme obklopovat černou a šedou, mohou dokonce onemocnět vážnou chorobou. Buďte tedy bdělí a dávejte si na tyto záležitosti dobrý pozor. Pořiďte dětem růžový kočárek, a rozhodně se nestyďte s ním vycházet na ulici. Ani muži by neměli být ostýchaví, protože kupříkladu v době renesance se růžová mezi muži nosila běžně, a byla spíše považována za symbol mužnosti, než ženskosti.

Kromě růžové barvy kočárků se dětem nepochybně zalíbí i barevné oblečení a hračky, tam jsou barvy stejně důležité a děti jsou na jejich vnímání nastavené mnohem citlivěji, než my, dospělí. Zároveň nám tím sdělují, že bychom se měli zamyslet nad svým životem, a dodávat na trh barevnější produkty, než je tomu doposud. Mimochodem, v 80. letech minulého století se lidé oblékali mnohem více barevně, a nikdo to nepovažoval za něco „ujetého“.