Rovnostářství v nás

I za socialismu se u nás sice platy různých lidí lišily, ale onen rozdíl nebyl vesměs zase až tak znatelný. Všichni si vydělávali relativně stejně, bez ohledu na to, jakou vykonávali profesi, jaký měli platový postup, jaké prémie a vlastně i jaké podávali v práci výkony. Vládnoucí straně to vyhovovalo, protože si lidé neměli moc co závidět, aspoň tedy v rovině legálních příjmů, a zejména ti líní a neschopní mohli kvitovat s povděkem, že nešli o žebrácké holi.

Jistě, je pravda, že to odnášeli ti pracovití a schopní, jistě, zbavovalo to motivace k odvádění dobré práce, ale aspoň byl ve společnosti klid, který kdekomu vyhovoval.

srovnaná eura

A pak se to před pár desítkami let změnilo. A dnes už tedy dávno můžeme být ve skutečně různé ekonomické situaci. Můžeme dělat různé profese za různé mzdy, můžeme si usilovnější a efektivnější prací vydělávat spousty peněz, nebo naopak z práce vyletět, když tu nic neděláme a jenom natahujeme ruku. A zatímco to některým z nás imponuje, jiným logicky ne. Protože i ti chudí chtějí peníze, a je jim proti srsti, když nemají dost, zatímco se ostatní mohou v penězích třeba i topit.

Jenom jsou tu dnes ony pověstné nůžky rozevřené více, rozdíl mezi chudými a bohatými je větší, a tak je tu i větší pnutí. A byť toto v některých případech vede k tomu, že se někteří z nás snaží o dosahování vyšších příjmů vyšším pracovním nasazením, přece jenom je tu mnohé dodnes jako kdysi. Je tu spousta lidí nepřejících, závistivých, je tu spousta nemakačenků a neschopných jedinců, kteří nepřenesou přes srdce, že nemají tolik co jiní lidé. Ale relativně nově jsou tu v těch posledních desetiletích i ti, kteří by si rádi vydělávali, ale nemohou.

portmonka a mince

V posledních dekádách jsme se tedy u nás změnili. Ale něco se nemění nebankovnihypoteky.net mohou nabídnout těm ve finanční tísni pomoc, když je této potřeba. Získávají se poměrně snadno a jediné, co si u nich musíme uvědomovat, je nutnost takové půjčky i splácet. A ne si je nabrat a potom jako za starých časů závidět ostatním, že těm řádně splácejícím nesebrali zastavenou nemovitost.