Suchý zip vám může zachránit život

Konečně pořádek v kabeláži

Nahlédněte do svého svědomí a odpovězte si na otázku, kdy jste naposledy kontrolovali stav kabelů pod vaším psacím stolem? Bylo to minulý týden, nebo dokonce předevčírem, anebo jste se na to úplně „vykašlali“ a ten chaos pod stolem ponecháváte již několikátý rok žít svým vlastním životem?

elektrické kabely

Ono se možná nic zásadního nepřihodí, ale možná také ne. Kabely, kudy proudí jen nízké napětí, např. 3V, nebudou nebezpečné, ale problém je v kabelech přívodních ke spotřebičům, resp. k transformátorům např. od tiskárny, od notebooku, od monitoru, od routeru a dalších periferií, které napájíte přímo ze zásuvky 230 V. Pokud se vám stane, že některý z kabelů bude příliš překroucený či skřípnutý, položíte na něj kancelářskou židli a na tu se pak několikrát posadíte, může se obnažit jeho izolace a vás to může usmrtit, anebo může dojít k požáru.

pásek na suchý zip

Chcete-li těmto událostem předejít, ponořte se do hlubin pod vaším stolem, odpojte všechny spotřebiče od zásuvky, kabely pořádně od sebe oddělte a zafixujte je tak, aby se nemohly ani skřípnout, ani zkroutit. Využijte k tomu pásky suchého zipu, ten je totiž k tomuto řešení ideální. Kdybyste použili stahovací polyetylenové pásky, ty mohou být příliš těsné a kabely časem poškodit, navíc je to řešení pouze jednorázové – jakmile pásek stáhnete, zpětné háčky vám jej nedovolí povolit.

Smotávání kabelů provázkem nebo drátkem je neefektivní a spoj buď vůbec pevnostně nedrží, nebo se časem povolí. Suchý zip v tomto ohledu nemá konkurenci, spoj drží neustále i desítky let, můžete jej kdykoli povolit nebo přitáhnout, nevadí mu prach ani vlhkost, dokonce ani polití vodou.

Jestliže ke stahování kabelů použijete dostatečně široký popruh ze suchého zipu, řekněme v šíři 3 – 5 cm, kabel bude chráněn před skřípnutím, bude držet v požadovaném tvaru a nebude na něj vyvíjen tlak úzkého průřezu, což se může stát u stahovacích pásků a drátků.